środa, 11 listopada 2009

Kim-chi

Od szamańskie praktyki

Wikipedia:

Kimchi jest tradycyjnym daniem koreańskim składającym się z fermentowanych lub kiszonych warzyw, głównie kapusty oraz papryczek chili.

Główne składniki to kapusta pekińska (albo chińska), rzodkiew japońska, czosnek, papryka chili, cebula, marynowane krewetki lub inne owoce morza, imbir, sól oraz cukier. Najpopularniejsze kimchi (baechu kimchi) składa się z kiszonej kapusty chińskiej, jest mocno posolone i zawiera chili, imbir oraz czosnek. Istnieje wiele innych wariantów tej potrawy, często o zasięgu lokalnym oraz sezonowym, włączając w to np. kaktugi bazujące na rzodkwi, bez dodatku kapusty. Można także przyrządzać tę potrawę z innymi rodzajami kapusty, otrzymuje się wtedy danie bardziej "lekkie" i mniej pikantne.

Baechu kimchi, mimo swej obecnej popularności, powstało stosunkowo późno. Papryczki chili zostały wprowadzone do Korei (poprzez Japonię) na początku XVII w., a dopiero 200 lat później zastosowano je w przyrządzaniu kimchi. Kapusta chińska (kor. baechu) dotarła do Korei z Chin prawdopodobnie w XIX w., wcześniej stosowano miejscowe warzywa.

Dawniej przechowywano kimchi w glinianych garnkach ustawionych z dala od innych produktów i domowników (ze względu na specyficzny i intensywny aromat), częściowo zakopane w ziemi, poza budynkami. Obecnie używa się specjalnych lodówek.

Niektórzy uważają, że niewielka ilość zachorowań na SARS w Korei połączona jest z wysoką spożywalnością kimchi, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Prowadzono także badania nad wpływem tej potrawy na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka żołądka, oraz innych typów raka.

W Korei, kimchi jest popularną przystawką i ważnym elementem każdego posiłku, ale używane jest także jako składnik w przygotowywaniu innych potraw, takich jak kimchi jjigae (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi).

Moje kim-chi:

1 kapusta pekińska
3 papryki: czerwona, żółta, zielona albo 2 czerwone i 1 żółta
2 duże cebule
4 papryczki chilli
sól - na każde 500g warzyw: 10g soli
opcjonalnie: sproszkowany imbir - 1/2 łyżeczki na w/w ilość

Zamieszać, ucisnąć ścisło w słoju, odstawić w ciepłe miejsce na 5 dni.
Dodatek do prawie każdego dania. Pasuje do każdej pory dnia.

Zjadam to jako surówkę do moich ukochanych ryżowych lub gryczanych makaronów z brokułami lub cukinią i serami. Świetne na rozgrzanie i trawienie. Nie pije do - ani po posiłku. Lubię jak smak tej kiszonki rozpływa się i rozpala ogniki wewnątrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

smakowało?